Programefterår2018

Se efterårets program her

4 Oct 4 aktuelle naturvidenskabelige foredrag
torsdag 4. oktober 2018 Kl. 18.00-20.00
Med Se nedenfor
10 Oct Anden Verdenskrigs sidste år i Europa
onsdag 10. oktober 2018 Kl. 18.30-21.30
Med Se nedenfor
22 Oct Filosofi: Etik og moral mellem følelser og rationalitet
mandag 22. oktober 2018 Kl. 18.00-20.00
Med Søren Engelsen, adjunkt
23 Oct Personlig medicin - skræddersyet medicin Aflyst
tirsdag 23. oktober 2018 Kl. 18.00-20.00
Med Morten Deleuran Terkildsen, antropolog, ph.d.-studerende
23 Oct Det indre liv med billioner af bakterier - i Fanø Bio Fri entré
tirsdag 23. oktober 2018 Kl. 19.00-21.00
Med Oluf Borbye Pedersen, genomforsker
23 Oct Det indre liv med billioner af bakterier - i Fanø Bio
tirsdag 23. oktober 2018 Kl. 19.00-21.00
Med Oluf Borbye Pedersen, genomforsker
23 Oct Det indre liv med billioner af bakterier - i Bramming Fri entré
tirsdag 23. oktober 2018 Kl. 19.00-21.00
Med Oluf Borbye Pedersen, genomforsker
24 Oct Unge overvurderer de andres drikkeri Aflyst
onsdag 24. oktober 2018 Kl. 18.00-20.00
Med Lotte Vallentin-Hollbech, cand.scient.san.publ. og ph.d.
25 Oct Kursus: Fransk koloniliv i Indokina
torsdag 25. oktober 2018 Kl. 16.30-18.30
Med Kirsten Kirkelund, lektor, cand.mag.
25 Oct Biogas – vejen til - omstilling til - grøn transport
torsdag 25. oktober 2018 Kl. 18.00-20.00
Med Jens Bo Holm-Nielsen. M.Sc., Ph.D.,
30 Oct Naturens nyttige dræbermolekyler Fri entré
tirsdag 30. oktober 2018 Kl. 19.00-21.00
Med Thomas Bjørnskov Poulsen
1 Nov Svampe – nye batterier til fremtidens vedvarende energi!
torsdag 1. november 2018 Kl. 18.00-20.00
Med Jens Laurids Sørensen, lektor, Aalborg Universitet Esbjerg
7 Nov Fiberoptisk kabel skal forbinde den amerikanske østkyst med Nordeuropa og gå i land i Esbjerg.
onsdag 7. november 2018 Kl. 16.00-18.00
Med Karsten Rieder, M.Sc., erhvervsdirektør
8 Nov Jordforbindelser - dansk maleri 1780-1920
torsdag 8. november 2018 Kl. 16.00-18.00
Med Kitt Holm, cand.mag. i kunsthistorie
8 Nov Dobbeltforedrag om 1. Verdenskrig
torsdag 8. november 2018 Kl. 17.30-21.30
Med Poul Grooss, søofficer og militærhistoriker
8 Nov Oprindelsen af eksotiske grundstoffer i Universet
torsdag 8. november 2018 Kl. 19.00-21.00
Med Camilla Juul Hansen, MPA, Villum Fellow
13 Nov Kursus: Europæisk Kirkehistorie
tirsdag 13. november 2018 Kl. 18.00-20.00
Med Mattias Skat Sommer, cand.theol, Aarhus Universitet
14 Nov Omdannelse af problematisk plastikaffald til værdifulde råstoffer
onsdag 14. november 2018 Kl. 16.00-18.00
Med Hülya Ucar Sokoli, Civillingeniør, ph.d., AAU Esbjerg
14 Nov Humoren.... & Højholt
onsdag 14. november 2018 Kl. 18.00-20.00
Med Stefan Kjerkegaard, litterat og lektor
21 Nov Kunstens verden - i Varde
onsdag 21. november 2018 Kl. 12.30-14.15
Med Mathilde Teglgaard Nielsen, cand.mag. kunsthistorie
21 Nov Kunstens historie på fire semestre
onsdag 21. november 2018 Kl. 16.00-17.45
Med Mathilde Teglgaard Nielsen, cand.mag. kunsthistorie
22 Nov Biomasse som erstatning for fossil olie Ny dato
torsdag 22. november 2018 Kl. 18.00-20.00
Med Erik Gydesen Søgaard, professor, mso, Aalborg Universitet Esbjerg
28 Nov Vestjyde bag utrolig opfindelse der får rumskrot til at brænde op i atmosfæren
onsdag 28. november 2018 Kl. 16.00-18.00
Med Anders Schmidt Kristensen, ass. professor, campusdirektør, AAU
29 Nov På Zarens befaling
torsdag 29. november 2018 Kl. 18.00-20.00
Med Morten Hahn-Pedersen, historiker og forfatter
6 Dec 1. Verdenskrigs lange skygger, krigsinvalider og de faldnes efterladte
torsdag 6. december 2018 Kl. 18.00-20.00
Med Louise Klinge, cand.mag. historie
13 Dec Filmpremiere: I krig og kærlighed - 13.12. Udsolgt
torsdag 13. december 2018 Kl. 19.00-21.00
Med Chefredaktør Mads Sandemann
14 Dec Filmpremiere: I krig og kærlighed - 14.12.
fredag 14. december 2018 Kl. 19.00-21.00
Med Chefredaktør Mads Sandemann
23 Jan Sønderjyder i Den store Krig
onsdag 23. januar 2019 Kl. 18.00-21.00
Med Rene Rasmussen, Museumsinspektør
24 Jan Åbningsforelæsning Fri entré
torsdag 24. januar 2019 Kl. 19.00-22.00
Med Professor Lene Tanggaard
30 Jan Første Verdenskrig på internettet
onsdag 30. januar 2019 Kl. 18.00-21.00
Med Rene Rasmussen, Museumsinspektør
6 Feb Danskerne på Vestfronten
onsdag 6. februar 2019 Kl. 18.00-21.00
Med Claus Bundgård Christensen, Ass. professor og forfatter
20 Feb Allierede flyvere skudt ned over Danmark - sydvestjydske nedskydninger under Anden Verdenskrig
onsdag 20. februar 2019 Kl. 18.00-22.00
Med Anders Straarup, Historiker, og forfatter

Folkeuniversitetets nyhedsbrev

Modtag de seneste opdateringer og nyheder